Svět na pohled z výšky

Svět na pohled z výšky

My se nebudeme nijak zabývat poezií a podíváme se na rozhledny, které jsou něčím zvláštní. Hned ta první na vrchu Homole je jistě unikátem, přinejmenším evropským, ne-li světovým. Je totiž spirálovitého tvaru a na její vrchol se dá vyjet na kole, nebo invalidním vozíčku. Ano, čtete dobře. Rozhledna sama má jen kolem sedmi metrů, ale výhled z ní je zajištěn, protože je na kopci vysokém tři sta třicet čtyři metry nad mořem.  

výhled do okolí

Výškou samotnou je možná druhá nejnižší, protože skutečně existuje ještě menší. Její výška se ani nedá udat, tedy, přesně řečeno, udává se jako záporná, a to nula patnáct centimetrů. Nachází se u obce Nouzov a výhled z ní přesto je a docela kouzelný.  

Zajímavá rozhledna jistě bude ta nejvyšší u nás, kam se ovšem bohužel normálně nedostanete. Musíte se totiž na prohlídku nejprve objednat. Takže někde ani nebývá uvedena a místo ní první pozici zaujímá televizní vysílač v Praze. Ale k této rozhledně. Její výška se udává ve sto čtyřiceti čtyřech metrech, což je úctyhodné. Nejprve vyjedete dvacet osm podlaží výtahem a pak ještě vyšlapete necelých padesát schodů. Pak uvidíte několik nej v naší vlasti například nejnižší bod nebo největrnější horu. Ale znovu upozornění, musíte se předem objednat. Absolvujete krátké školení a pak teprve s průvodcem můžete nahoru. A nejvýše deset lidí.  

dřevěná rozhledna

Rozhleden zajímavých, co se týče architektury je u nás nepřeberné množství. Nejkrásnější klidně může být ta, kterou navrhoval pan Jurkovič a je u města Rožnov pod Radhoštěm.  

Tvarem hodně podivná a nejméně navštěvovaná je rozhodně ta u Zlína, konkrétně u Bohuslavic. Někde je uváděná pouze jako vyhlídka, takže název rozhledna může být sporný. Nu a když už jsme v tomto kraji, rozhledna Salaš u Uherského Hradiště by také jistě stála za zmínku pro svůj zvláštní tvar. A také za návštěvu. A pozor, fotky zde jsou jen ilustrační.