Rabí

Rabí

Při návštěvě Šumavy musíte navštívit šumavské trojhradí Kašperk, Velhartice a Rabí. Pojďme si nyní popovídat něco málo o posledním zmíněném hradě.
Zřícenina hradu Rabí se nachází ve stejnojmenném městečku Rabí. Jedná se o hradní zříceninu, která je největší zříceninou v Česku a třetí největší v České republice. První a druhé místo náleží moravským hradním zříceninám Hukvaldům a Helfštýnu.
hrad rábí
V současné době hrad nabízí několik prohlídek. První je návštěva věže, druhá návštěva paláce. Pro ty náročné je zde návštěva věže i paláce v rámci jedné velké prohlídky. Další je prohlídka nádvoří, která je bez doprovodného slova. Pokud nemáte rádi povídání průvodců, je to právě pro Vás. Součástí toho pak je návštěva rekonstruované hradní stáje, která v současné době působí jako galerie. Určitě stojí za návštěvu. A v neposlední řadě se můžete vydat také do podzemí místního kostela.
Pokud se chcete na Rabí vydat autobusem, vystoupíte na náměstí v Rabí, v případě cesty vlakem vystupte na železniční stanici Žichovice a pak se vydejte na krátkou nenáročnou dvoukilometrovou procházku po žluté značce.
Nedaleko hradu se nachází také židovský hřbitov, což nepochybně ocení milovníci židovských památek.
zřícený hrad
Samozřejmě nejen kulturou a turistikou živ je člověk. V městečku Rabí se nachází množství penzionů a restaurací. My si dovolíme doporučit Hostinec u vystřeleného vočka, kde vaří kvalitní jídla. A proč se hostinec tak zvláštně jmenuje? V roce 1421 obléhala husitská vojska hrad a jejich vojevůdce Jan Žižka zde přišel o své druhé oko a za vítěznou bitvu tedy zaplatil slepotou. Pravděpodobně stál v místě, kde se dnes nachází hostinec. Proto Hostinec u vystřeleného vočka. Černý humor? Snad. Pokud se zde budete chtít přihlásit na wi-fi, pak pod heslem janzizka.1421.
To ovšem byla malá zajímavá vsuvka a my si dovolíme popřát Vám kvalitní a zajímavou návštěvu této velmi půvabné a působivé hradní zříceniny, která určitě nezklame.


Nezařazené