Chrámy Kambodže

Chrámy Kambodže

Angkor Wat
Jedná se o nejznámější a nejpopulárnější chrám, který se v Kambodži nachází. Byl postaven ve dvanáctém století a název, pod kterým je znám dnes, získal až o 400 let později (v překladu to znamená – městský chrám). Tento chrám je největší a nejzachovalejší v celé zemi a dodnes plní svůj původní účel, ačkoli první sloužil k modlitbám hinduistům a až později budhistům, kteří jej využívají dodnes. Chrám byl postaven v obrazu khmerské architektury a stal se symbolem Kambodži, dokonce je vyobrazen i na vlajce státu.
chrám v kambodži
Angkor Thom
Jedná se o celý městský komplex, který se nachází asi dva kilometry od Angkor Wat. Město bylo vystavěno taktéž ve dvanáctém století. Aby nebylo město pleněno nepřátelskými armádami, je obestavěno zdí čtvercového půdorysu o celkové délce třinácti kilometrů. Uvnitř města stojí známá stavba Bayon, která vyniká krásnou reliéfní výzdobou, stavba měla původně úctyhodných čtyřicet devět věží.
Tha Prohm
Chrám, který se nachází ve stejné provincii jako předchozí zmíněný chrám, taktéž byl vystavěn ve dvanáctém století. Svým stylem velmi připomíná již zmíněný Bayon. Dříve tento chrám sloužil jako univerzita a klášter.
Banteay Srei
Tento chrám byl postaven již v prvním tisíciletí a je naprosto jedinečný svým vzhledem. Postavili jej totiž z narůžovělého zrnitého pískovce a ještě než jej dokončili, zasvětili jej hinduistickému bohu Šivovi.  Oproti jiným chrámům je také poměrně malý, ovšem i tak stojí za návštěvu.
Prasat Kravan
Tento poměrně turisticky opomíjený chrám byl dostavěn v roce 921. Původně se skládal z pěti věží, dnes už je bohužel zachována pouze jedna. Na tomto chrámu je specifické, že byl postaven ve stylu čamské architektury, která je typická svými cihlovými reliéfy.
kořeny stromu na domě
Pre Rup
Tento chrám byl vysvěcen také ke konci prvního tisíciletí. Chrám byl opět zasvěcen bohu Šivovi a dnes se jedná o státní chrám. Kompozice stavby je specifická tím, že se jedná o chrámovou horu. Když se vyšplháte až nahoru, čeká vás nádherný výhled a zajímavý chrám s pěti věžemi a prapodivnými falešnými dveřmi, které jsou ve zdech pouze vyřezány.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup