Chudoba cti netratí?

Chudoba cti netratí?

S odchodem do penze nebo ztrátou zaměstnání ve věku, kdy má člověk již nárok na starobní důchod, souvisí bohužel pokles příjmu. Bohužel se jedná o pokles dost výrazný, částky, které jsou vypláceny jako důchod nejsou nijak závratné, a to, o kolik se zvyšují, jen horko těžko pokryje inflaci. A tak pokud není senior v takovém zdravotním stavu, že by si mohl přivydělávat, není na tom finančně zrovna růžově. Sice si může ještě v produktivním věku dávat nějakou tu sumu stranou na horší časy, ale o žádnou závratnou částku se také nejedná.

nákupy v Barlíně


Statistiky hovoří jasně a není to rozhodně optimistická zpráva, více jak jedno sto tisíc lidí starších šedesáti let se potýká s vymáháním dlužné částky formou exekučního řízení. Skoro polovina z nich má více než jednu exekuci. O moc lépe na tom nejsou ani ti, kteří do odchodu do penze mají ještě nějaký ten pátek. A tak se tito občané ocitají na pokraji chudoby, a to i přesto, že celý život pracovali, odváděli daně státu, hradili zdravotní a sociální pojištění, živili děti na studiích, spláceli bydlení apod. Jsou to dost smutná zjištění. Dá se vůbec těmto lidem nějak pomoci?
nastavené dlaně


Nebojte se vyhledat pomoc


Pokud se v takové složité životní situaci ocitnete vy nebo někdo z vašich blízkých, pak s tímto problémem nemusíte zůstávat sami, ale můžete se obrátit na odbornou pomoc. Existují sdružení a spolky, jejichž náplní práce je právě pomoc potřebným, kteří se ocitnou na pokraji chudoby. Do takové situace se může dostat každý, nemusí se jednat o neuvážené uzavření půjčky nebo koupi nějakého produktu a jeho splácení za nevýhodných, zbytečně vysokých úrokových sazeb. Dnešní náklady jsou opravdu vysoké, nejedná se jen o bydlení, ale i stravu, léky apod. Pak z obyčejného důchodu po zaplacení všeho potřebného nezbyde téměř nic. To se týká hlavně těch, kdo jsou sami. Aby finanční problémy neskončily až exekucí, je třeba je začít řešit včas. A to platí v každém věku.