Přešticko – zapomenutý kraj v okolí řeky Úhlavy

Přešticko – zapomenutý kraj v okolí řeky Úhlavy

Kdo z vás očekává, že říčka na pomezí západních a jižních Čech se bude hemžit davy vodáků a bude čelit ruchu přeplněných hospod, diskoték, zaplněných kempů do posledního místečka a předražených služeb, ten je vedle jak ta jedle. Máte-li zájem o skutečnou pohodu v náruči přírody, kde za celý den potkáte jen několik starousedlíků v rekreačních chalupách, vydejte se do Švihova u Klatov.
loďka na řece
Vodní hrad Švihov je jedinečnou historickou památkou, kterou stojí za to shlédnout, a to ze všech stran. Romantickou procházku podél vodního kanálu za hradní stavbou můžete završit na malebném náměstíčku stejnojmenné obce. Na vodácké putování se vydejte právě odtud, a to nejlépe na začátku sezóny, kdy je v korytu ještě dostatek vody, případně po vydatných deštích.
Celý průběh toku je charakteristický velmi klidnými meandry se zarostlými vysokými břehy, přičemž se jedná o krajinu ticha. Budete míjet množství drobných remízků na okrajích luk, většina jezů je bezpečných, lze je snadno přenášet. S tábořením si nemusíte lámat hlavu, vodácké kempy tu neexistují, a jestliže se budete chovat tiše, málokdo si vás povšimne. Stan lze postavit prakticky kdekoli, a těch zajímavých míst pro nocleh je tu spousta.
ranní opar

Zapomenutý kraj

Úhlava protéká Přešticemi, obcí Dolní Lukavice a za Čižicemi se koryto mírně zrychluje a je vyplněno zhruba dvou kilometrovým úsekem velkých balvanů. Pak již vstupuje do městské části Plzeň – Černice a přijímá zleva Radbuzu. Tím Úhlava končí a spolu s Úslavou a Mží vytváří nový říční tok, pojmenovaný názvem, který všichni dobře znáte: Berounka.
mlha nad řekou
Úhlavu považují někteří vodáci za zapomenutý kraj, podobně jako je tomu v oblasti mezi Podbořany a Rakovníkem. Nesetkáte se tu tedy s turistickými atrakcemi, vybavenými kempy a prosperujícími podniky. Mějte s sebou dostatečné zásoby jídla a pitné vody, i když se v některých obcích otevírají restaurace nebo obchůdky se smíšeným zbožím.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup