Laviny, jak jim čelit

Laviny, jak jim čelit

Ano, laviny jsou největším zabijákem na horách. Síle lavin neodolaly celé vesnice. Odřízly od světa na dlouhou dobu spousty lidí. Ničily, majetky, zabíjely. A nedejte se mýlit, pokud se věnujete horské zimní turistice a lyžování, přímo ohrožují i vás. Možná se dá říci, že to je jen otázka času, kdy se s lavinou osobně seznámíte. V lepším případě ji budete pozorovat zdáli. V tom druhém…

utržená lavina

Titulek zní, jak lavinám čelit. Nejlépe by bylo se lavinovým oblastem obloukem vyhnout. Jenže jestli je vaším životním stylem toulání se po horách či horské porty, je vám jasné že to prakticky nejde. Vždyť jsou známy případy, že laviny si vyžádaly oběti přímo na veřejných sjezdovkách.

Co tedy dělat, jak snížit riziko? Říká se, že neznalost zákona neomlouvá. Toto rčení se dá přenést i do problematiky lavin. Neznalost lavinového nebezpečí neomlouvá, za neznalost se platí. A tvrdě. Když ohlédnu od skutečnosti, že i odborníky dokáží laviny často překvapit, existuje velké množství indicií, které nám napoví, jestli je riziko pádu lavin zvýšené či nikoli.

Především je to okamžitá meteorologická situace. Jakákoliv změna v jinak stabilním počasí znásobuje nebezpečí samovolného uvolnění lavin. Vítr, déšť, změna teplot, silné a dlouhodobé sněžení jsou přímo varovně vztyčeným prstem

Pak tu máme horské svahy. Jejich topografie, porost či přirozené překážky. Orientace na světovou stranu. A hlavně sklon. Vždy když je sklon svahu vyšší, než 30o jedná se o svah, který je potenciálně silně lavinově nebezpečným. Pakliže jste vybaveni moderním vyhledávacím přístrojem, máte v něm k dispozici sklonoměr. Pokud vyhledávač nemáte, případně pokud není vybaven funkčním sklonoměrem, je možné využít svůj chytrý telefon. Samozřejmě že jsme si před tím stáhli některou aplikaci, která sklonoměr obsahuje. Telefon pak přiložíme na například lyžařskou hůlku, kterou volně položíme na svah.
výstražná cedule

Informace o lavinovém nebezpečí nám podá horská služba, pod kterou oblast spadá. Vždy respektujte jejich doporučení a varování. Horští služebníci znají své hory opravdu nejlépe a jejich doporučení neberte nikdy na lehkou váhu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup