Jaký je rozdíl mezi mzdou čistou a hrubou?

Jaký je rozdíl mezi mzdou čistou a hrubou?

Mnoho lidí si plete pojem hrubá mzda a čistá mzda a vlastně ani mnohdy nerozumí, co to znamená. Jaký je tedy zásadní rozdíl mezi čistou a hrubou mzdou?

Mzda hrubá – to je mzda, která nám říká jen tak orientačně, kolik jsme si vydělali. Ptáte se proč? Protože z hrubé mzdy se odvádí daně (v případě DPP – dohoda o provedení práce – patnáct procent a dále v případě DPP zdravotní pojištění, který k roku 2021 činí pro OBZP 2053 korun). V případě, že máte HPP (hlavní pracovní poměr), zdravotní a sociální pojištění vám tedy hradí zaměstnavatel. Představte si tedy, že máte například měsíční hrubou mzdu dejme tomu čtyřicet tisíc korun.

smlova k podpisu

Mzda čistá – to je tedy mzda, která je už po všech odvodech a daních (to znamená v případě, že máte hrubou měsíční mzdu čtyřicet tisíc korun, jste OBZP a máte DPP) – například, konečná čistá mzda po odečtení patnácti procent je třicet čtyři tisíc korun.

V základech je toto vysvětleno dobře, ale u většiny případů je ještě nutné odečíst platbu pronájmu (pokud žijete v pronájmu), takže dejme tomu, že měsíčně platíte pronájem deset tisíc korun. To znamená, že jej odečteme od těch zbylých třiceti čtyř tisíc a máme z toho dvacet čtyři tisíc korun čisté mzdy.

počítání peněz

Takhle se udává rozdíl mezi mzdou čistou a hrubou a spočítat si to není vůbec složité. Pokud tedy nevíte, jak na to, zde byl takový rychlý, ale řekla bych stručný návod na to, jak si to všechno vypočítat. Další možností, jak můžete spočítat svoji čistou mzdu jsou také různé internetové kalkulačky, které vám čistou mzdu dokáží spočítat v několika vteřinách, například stránka kalkulackacistemzdy.cz.

Jak vidíte, není to vůbec složité a řešení je spousta, takže pokud se v tom moc nevyznáte, určitě bych doporučovala navštívit nějakou internetovou stránku, která vám to spočítá za pár desítek sekund a nemusíte se s tím vůbec nijak trápit.