Dovolená v USA v camperu

Dovolená v USA v camperu

Dovolená v USA v camperu

Lidé cestující po USA využívají cestovní kanceláře. Ty aktivnější si dovolenou naplánují sami. Pro ně je jednou z možností pronajmout si obytný vůz. Jak na to? Jednou z možností jak poznat USA je pro aktivní cestovatele pronájem RV- Recreational vehicle. Vyřešíte tím nejen dopravu, ale i ubytování za prakticky jedny peníze. Pokud cestujete ve skupině, například jako čtyřčlenná rodina, tak díky tomu můžete výrazně ušetřit. Aby to byla pravda, je důležité začít cestu plánovat v dostatečném předstihu. Kdo by plánoval takovou cestu na příští letní sezonu, tak má nejvyšší čas kontaktovat půjčovnu koncem léta předchozího roku. Nejpozději na přelomu září a října.

camper-259509_1920

Není třeba se toho jakkoliv bát. V USA obvykle fungují služby velmi dobře. Bude vám stačit internet a základy angličtiny. Potom vše vyřešíte z pohodlí domova. Stačí zadat do vyhledávače RV, to je zkratka pro rekreační vozidlo a hned se objeví nabídky půjčoven. Některé jsou mezinárodní a nabízí své služby po celém světě.  Pokud využijete jejich služeb, tak se to může hodit i pro budoucí plánování dovolené do dalších kontinentů. Obě strany už pak jednají s ověřeným partnerem. Při založení účtu na jejich stránkách dostáváte nabídky a různé slevy. Pokud budete mít trochu štěstí a vyhrajete si nejen s plánováním, ale i s různými slevovými akcemi, tak můžete získat půjčovné obytného vozu za stejnou cenu jako je půjčovné za osobní vůz. Proto je dobré začít výlet plánovat s ročním předstihem a před zamluvením camperu se tomu dostatečně věnovat. Pro příklad někdy stačí posunout termín plánovaného půjčení o den a můžete ušetřit několik tisíc. Protože cestu díky tomu zahájíte před hlavní sezónou, i když zbytek cesty již spadá do sezony hlavní, letní. To je jen pro ilustraci, že se vyplatí si s přípravou před závaznou objednávkou vyhrát.

Na stránkách půjčovny si vyberete typ camperu podle počtu cestujících, termín, místo vyzvednutí a místo vrácení. Pokud si chcete auto půjčit v jiném městě, než ho budete vracet, tak se připlácí. Dále si k základní ceně za půjčení dokupujete balíčky. Je třeba promyslet, co se vám vyplatí si doobjednat a co je již zbytečné.  Vzdálenosti mezi národními parky v USA jsou obvykle větší, než jsme zvyklí v ČR. Proto se vyplatí při takovém delším cestování objednat balíček unlimited miles. Protože denně máte možnost ujet s půjčeným autem jen určitý počet mil. Každou míly nad limit připlácíte. K tomu připojištění, ale můžete vynechat jiné balíčky, dle svého uvážení a rozpočtu. Na závěr objednávky zadáte termín cesty a vůz objednáte. Objednávka se stává závaznou po odeslání zálohy ve výši třetiny celkové ceny. Půjčovny nemají problém i s pozdější korekcí termínu výpůjčky. Přestože mají v podmínkách půjčit si auto do roku od objednání, jinak záloha propadá, tak při včasném kontaktování společnosti je ochotná vyjít vstříc a termín bez postihu posunout. Důležité je změnu řešit včas a nenechat to na poslední chvíli.

rv-2788677_1920

      Půjčovna vám obytné auto nepůjčí v den vašeho příletu, s tím je třeba počítat. Je to kvůli bezpečnosti, abyste se unavení hned po příletu  nevydali na výlet.  Dá se toho využít pro poznání města a okolí.  Přiletíte do města a rovnou na letišti si půjčíte malé auto, které vás odveze do hotelu a za návštěvou města. Je výhodnější mít bydlení a auto zajištěné již před příletem. Obvykle to vyjde levněji, než to řešit až na místě. V sezoně může být problém sehnat na poslední chvíli v půjčovně auto, tím spíš je dobré řešit to dopředu.

      Převzetí camperu v den termínu je záležitost necelé hodiny. Je dobré si pozorně auto prohlédnout. Jsou to auta z půjčovny a mívají drobné vady. Je dobré si ohlídat, aby byly zapsané v protokolu při převzetí. Nebývá s tím problém, protože půjčovny si sami evidují stav svého vozového parku a nemají potřebu již existující šrámy házet na nového klienta. Přesto je dobré i pro případ poškození při cestě připlatit si balíček pojištění, který bývá součástí nabídky při objednávání vozu.

      Cestování v USA je pohodlné a i s autem o šířce 2,5 metru a délce přes sedm metrů se na silnicích vejdete lépe než v Evropě, protože je zde všechno větší včetně  silnic. Řidičská skupina B vám bude stačit na řízení pětitunového vozu, které se řídí pohodlně a není třeba se toho obávat. Jedná se o benzínové automaty a průměrný řidič se po pár kilometrech s vozem sžije. Přes délku a šíři budete patřit mezi menší campery. Na silnicích a v kempech budete potkávat i dvakrát delší vozy. Ani s těmi není problém se po amerických silnicích pohybovat.

      Pokud máte nějaké zkušenosti s výlety v obytném voze po Evropě, tak se v USA brzo zorientujete. Tak jako v Evropě je možné využívat nejen kempy, STPL, ale i stání na divoko. V národních parcích bývá zázemí pro karavanisty včetně stání a servisu. Pokud je kemp obsazen, tak nebývá problém najít si místo někde bokem. Servis včetně doplnění vody bývá zdarma. Americké obytné vozy jsou od evropských odlišné a v některých věcech promyšlenější. Pětitunové auto patří ke středním spíše menším. Mají větší nádrže, takže vydrží podstatně déle bez servisu. Místo WC kazety běžné v Evropě mají jen odpadní nádrže, které se vylévají na servisních místech. Místo plynových bomb mívají plynovou nádrž. Díky tomu, že jsou větší, tak nabídnou více místa pro čtyřčlennou rodinu i více početnou skupinu, než nabízí evropská auta. Při předání auta mějte na paměti jedno pravidlo. Auto se vrací ve stejném stavu, v jakém jste ho převzali. To znamená před vrácením auto umýt a doplnit o palivo a plyn v obdobném množství, které v autě bylo při převzetí. Pokud se budete tímto řídit je odevzdání vozu záležitostí pár minut. V opačném případě vám bude naúčtováno palivo a poplatek za špinavé vozidlo. Vrácení camperu se pak může zbytečně protáhnout a prodražit. 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup