Starožitnosti v dnešní moderní domácnosti – Jde to, ale musíte se držet několika zásad!

Starožitnosti v dnešní moderní domácnosti – Jde to, ale musíte se držet několika zásad!

Starožitnosti mají své neobyčejné kouzlo, mají hodnotu a to nejen estetickou. Chcete si domů pořídit také nějaký zajímavý kousek? Jak ho ale kombinovat?

Starožitnosti v dnešní moderní domácnosti – Jde to, ale musíte se držet několika zásad!

Milujete atmosféru starých domů, líbí se vám na zámcích a obdivujete staré filmy, kde nábytek vypadal vždy tak skvostně? Ať se vám líbí jakýkoliv styl, můžete si kousek historie přinést i do své domácnosti. A vůbec to nemusí znamenat, že to u vás bude najednou vypadat jako v chaloupce u babičky. Na dnešním trhu najdete spousty zajímavých kousků, které kopírují ať už renesanční, barokní styl nebo období první republiky. Vybrat si můžete z nábytku, který vypadá jako by jej měla ve své ložnici královna ze zámku, i na internetových aukcích nebo v bazarech se dají tyto skvosty pořídit a nemusíte za ně utratit ani příliš mnoho peněz. Pokud vás starožitnosti zajímají, naučte se je kombinovat i s moderním nábytkem. Zní to možná zvláštně, ale jde to.

pexels-photo-247929

Jeden výrazný prvek a dost aneb hlavně to nepřežeňte!

Pokud se rozhodnete oživit svou moderní domácnost, neznamená to, že se musíte rovnou obklopit jen retro nábytkem a starožitnostmi, právě naopak. Dnes je velmi populární kombinace starožitností s moderním nábytkem v moderním interiéru. Pokud se do toho pustíte, vždy si vyberte jen jeden kus nábytku a ten se snažte dobře sladit s tím, co už máte doma. Starožitná komoda https://svetpokladu.cz/product-category/starozitny-nabytek/komody-starozitne-zamecke/ se může vyjímat i jinak v docela běžném moderním obývacím pokoji, jen pozor, abyste se ty styly společně až příliš netloukly. A jak toho dosáhnout?

Uzpůsobte interiér zejména barevně, pokud v něm chcete mít takový skvost, jakým starožitný nábytek jistě je, ostatní věci by neměly působit příliš výrazně, proto se starožitnosti nejlépe kombinují s jednobarevným nábytkem s čistými liniemi a třeba i lakovaným povrchem. V jedné místnosti pak můžete vyhradit i jeden prostor, třeba koutek, kam právě starožitnost umístíte, ke starožitnostem se řadí i staré obrazy, hodiny nebo kuchyňské nádobí, tyto předměty pak mohou působit jako dekorace.

pexels-photo-4050351

Pečujte o ně jinak

V případě, že sáhnete po nějakém starožitném doplňku, určitě se o něj dobře starejte. Některé kousky navíc mohou mít i značnou hodnotu, ta samozřejmě s léty zase roste. Na starožitnosti nepokládejte nic, co by je mohlo poškodit, co se týče čištění, vyhýbejte se běžným chemickým čisticím prostředkům a také vodě. Na starší nábytek patří pouze vosk. Starožitný nábytek lze také dnes pořídit i v moderním provedení, pokud máte trošku estetického cítění, jistě se vám doma podaří vykouzlit moc zajímavý kontrast.

Ani starší nábytek z půdy po babičce, nemusí patřit na sběrný dvůr. Dneska se prostě retro zase vrací do módy. Využijte toho!