Internet před 20 lety

Internet před 20 lety

V tomto článku se přesuneme v čase o dvacet let nazpět a podíváme se, jak tenkrát vypadal internet. V roce 1998 byl internet jen v plenkách a připojení měla doma jen hrstka lidí. Seznam existoval teprve dva roky a gigant Google byl založen právě tento rok.
počítače a monitory
Sociální sítě
Sociální sítě byly v minulém tisíciletí neznámým pojmem. Sice od roku 1997 existovala síť Sixdegrees (takový archaický Facebook), ale do významu dnešní sociální sítě měla daleko. Její aktivita skončila v roce 2000, tedy tři roky před nástupem první opravdu velké sítě MySpace. Facebook se nenápadně objevil v roce 2004, ale popularitu získal až o několik let později. Za předchůdce sociálních sítí se dají považovat chatovací služby. V Česku byl populární Xchat, který funguje dodnes.

Stále online? Ani náhodou!
Před rokem 1998 byl internet v mobilu science-fiction. V té době patřil mobilní telefon mezi luxusní zboží a před nástupem dobíjecích kuponů jej vlastnila jen hrstka vyvolených. Přesně před 20 lety byl vyvinut protokol wap, který umožňoval modernějším přístrojům přístup na internet, ale pouze v textové formě.

Webové stránky
Vzhled webových stránek byl tehdy úplně jiný. Vše bylo přizpůsobeno převládajícímu pomalému vytáčenému připojení a obsah stránek byl zaměřen převážně na text. Stahování filmů nebo přehrávání videí neexistovalo. Server YouTube byl spuštěn až v roce 2005! V roce 1998 mělo mnoho uživatelů i problémy s načítáním obrázků, a tak prastaré prohlížeče obsahovaly funkci, která mohla načítání obrázků zakázat.
diskety a data
Hudba
Stahování hudby v dobré kvalitě bylo téměř nemožné, i přestože již existoval kompresní poměr mp3. Skladby o velikosti 10 MB patřily v té době k velkým souborům a představa, že se za 20 let budou stahovat např. filmy o velikosti 40 GB, by byla neuvěřitelná. V roce 1998 byly nejpoužívanějším médiem audiokazety, které byly pronásledovány kompaktními disky. „Cédéčka“ totiž v té době na svůj boom teprve čekala a jejich slavná, ale krátká éra vypalování vyvrcholila v prvních několika letech nového milénia. V počítačích tehdy byla nejčastěji disketová mechanika.


Nezařazené