Nepijte před jízdou alkohol

Nepijte před jízdou alkohol

Znáte takové ty řeči typu, nebuď srab, jeden panák tě nezabije, nebo když si teď dáš pivo, tak až pojedeme domů, už nic v krvi mít nebudeš. Ano, takové řeči slýcháte od kamarádů, kteří si už něco dali a protože vy nejste tak uvolnění jako oni, máte touhu natáhnout ruku po nabízeném panáku. Nedělejte to! I malé množství alkoholu ve vás probudí borce, co má pocit, že se mu nemůže nic stát. Proto někteří, co neodolají, sáhnou po dalším. Ano, s vyšším počtem vypitého alkoholu roste sebevědomí.

Neuvědomujete si, že hůř vnímáte, že vaše reakce se zpomalují, nejste v úplně bdělém stavu.
ťukání nápoji

V našem právu figuruje tzv. nulová tolerance alkoholu za volantem. Nejsme jediní, i když v některých zemích je určité množství alkoholu v krvi řidiče povoleno.

Pokud vám naměří do 0,3 promile, budete mít nemalé potíže se zákonem. Policista vám „nedá“ body, ani pokutu, ale věc se řeší ve správním řízení. Můžete se dočkat 2 500 až 20 000 Kč. Většinou se přihlíží k minulosti řidiče. To znamená, že pokud už vás jednou chytili, o to víc zaplatíte. Automaticky dostanete zákaz řízení od 6 měsíců do jednoho roku. I zde se rozhoduje podle minulosti řidiče.
ruka na volantě

Pokud vám naměří hladinu alkoholu nad 0,3 promile, situaci opět řeší správní orgán a navíc je to za 7 bodů v bodovém systému.

Ovšem přestupek Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost je za7 bodů a pokuta ve správním řízení 25 000 – 50 000 Kč a zákaz řízení na 1 – 2 roky.

Můžete se ale také dostat do situace, kdy už nebudete obviněni z přestupku, ale rovnou z trestného činu. To nastává, když alkohol, omamné látky, psychotropní látky a ostatní, můžou nepříznivě ovlivnit psychiku člověka, jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti. Nebo sociální chování. To je za 7bodů, a protože jde o trestní čin, hrozí za něj odnětí svobody až do tří let a peněžitý trest, jehož výši určí soud. Zároveň zákaz řízení od jednoho roku do deseti let.

Problém cítí ti, co večer popíjeli a ráno mají usednout za volant, aby se dopravili do zaměstnání.

Uvědomují si, že v krvi budou mít nějakou hladinu zbytkového alkoholu a rádi by si spočítali, jak na tom jsou.

Je dobré si pamatovat, kolik jste toho vypili. Existují alkoholové kalkulačky, které si lze stáhnout do chytrých mobilů, nebo je najdete na různých internetových stránkách. Jestli ale chcete co nejpřesnější hodnotu, můžete použít měření pomocí alkohol testeru. Možná budete nuceni se vydat na autobus.

Nejjednodušší řešení je, nepítalkohol večer před ranní jízdou. Nemusím snad zdůrazňovat, že po požití jakéhokoli množství si raději zavoláte taxi a necháte se odvézt domů, než riskovat, že někde nabouráte a ublížíte člověku, který se třeba vrací z oslavy, kde se alkoholu ani nedotkl. Vždy je lepší dát peníze za odvoz a až to bude možné, vrátit se pro svůj vůz. Lidský život za to stojí.